Ana Sayfa


Albümler


İletişim

ÇİVRİL HAVA DURUMU
CIVRIL
LINKLER
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı
 
Hünnap, Hünnap fidanı satışı, jujuba, ünnap, hünnabi, Ziziphus zizyphus, cehrigiller, İnnabi, Çiğde, Zizypphus vulgaris, Rhamnaceae
hünnap
İş mi arıyorsunuz?
Bizimle çalışmak isterseniz
ANKETLER
Hünnap hakkında yeterince bilgi sahibi misiniz?


Oy ver

Diğer Anketleri Gör
MESAJIMIZ

 
Hünnap... Aslında tarihin en eski çağlarından beri hayatımızda olan ama kentsel yaşamın içine pek dahil edemediğimiz hatta ne yazıkki çoğu kırsal kesimde bile henüz yaygın olmayan hünnap, oldukça şifalı bir bitki çeşididir.

Hünnap... Aslında tarihin en eski çağlarından beri hayatımızda olan ama kentsel yaşamın içine pek dahil edemediğimiz hatta ne yazıkki çoğu kırsal kesimde bile henüz yaygın olmayan hünnap, oldukça uyumlu bir bitki çeşididir. Bu bitkinin meyvesine yine aynı ismi söyleriz.

Hünnap, milattan önceki yıllarda bile kullanılan bir meyvedir. Öyle ki ; Mısırlıların hünnap konusunda oldukça ileri olduğu düşülüyor.

Doğal yaşam şartları içinde kendiliğinden de oluşabilen yani yabanil şekli odluğu gibi kültüre alınmış, bizzat yetiştiriciliği yapılan şekli de vardır. Türkiye'de Denizli İli'nin Çivril ilçesinin Gümüşsu kasabasında yetişrilmekte olan hünnap bir çok aktarda şifalı bitki olarak önerilip, satılmaktadır.

Aslında Denizli halkının ekonomisinde büyük rol taşıyan hünnap yalnızca Türkiye'ye ait değildir. Anavatanı Güneydoğu Asya olan hinabi yani diğer adıyla hünnap, Çin, Roma, Japonya gibi ülkelerde de sıklıkla tüketilmektedir.

İnsan vücudunda sindirim sistemi, akciğer ve karaciğer, üzerinde ciddi oranda bir şifa etkisi olduğu gibi yabancı ülkelerde satılan kozmetik ürünlerinin, yüz kremlerinin, yaşlanma geciktirici losyonların içinde de yabancı ismiyle jujube yani hünnap bulunmaktadır.

Diğer ülkelerde damak zevklerine de hitap edilmesi için bir çok tarifi yazılmış olan hünnap ne yazıkki böyle güzel olmasına rağmen ülkemizde o kadar tanınmış durumda değildir.

Bizlerin amacı yetiştirdiğimiz hünnap bitkisi ve ondan elde ettiğimiz hünnap meyvesiyle sizlere bu adı pek duyulmayan ama insan sağlığında etkisi büyük olan lezzetli ürünle tanıştırmaktır.

Sipariş üzerine Türkiye'nin dört bir yanına hünnap fidanları gönderiyor, isteğiniz doğrultusunda hünnap meyvesini sizlerle paylaşıyoruz. Ve sizleri bu hem lezzetli hem sağlıklı olan meyve ve bitkisiyle tanıştırıyoruz.  Bu web sitesi, Metin YAM'a aittir. © 2012 Tüm hakları saklıdır. 
 

Bu web sitesi bir AKS-BİM Ltd. Şti. ürünüdür. Model A6W. 2012 . www.aksbim.com.tr