Ana Sayfa


Albümler


İletişim

ÇİVRİL HAVA DURUMU
CIVRIL
LINKLER
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı
 
Hünnap, Hünnap fidanı satışı, jujuba, ünnap, hünnabi, Ziziphus zizyphus, cehrigiller, İnnabi, Çiğde, Zizypphus vulgaris, Rhamnaceae
hünnap
İş mi arıyorsunuz?
Bizimle çalışmak isterseniz
ANKETLER
Hünnap hakkında yeterince bilgi sahibi misiniz?


Oy ver

Diğer Anketleri Gör
HÜNNAPIN TARİHLERDEKİ YERİ

Hünnap Bilimsel Adı: Ziziphus jujuba

Hünnap, Çin'in Shandong İlinden serin sis içinden gelircesine sihirli bir güçle eskilerden günümüze gelen bir meyvedir. 4.000 yıldır var olup sanki yaşam besinleriyle donatılmış efsanevi mistik bir meyvedir. İnsanlığın iyiliği için bir peri ya da melek tarafından keşfedildiği söyleniyor. 

Besin yönünden zengin olduğu için binlerce yıl öncesinde Çin Tıp kitaplarında “ölümsüzlük meyvesi” “Tanrının bir hediyesi” olarak kabul görmüş. Antik Çin herbalist Shennanog, “O neredeyse mucizevi bir sağlık toniği olarak hayranlık uyandıran; kan, karaciğer, dalak beslemek için iyi bir reçete; aynı zamanda aklı sakinleştirici, detoksifikasyon, tedavisiyle yorgunluk ve halsizlikten vücudu temizlenmiş ve hatta sıcaktan rahatlama sağlamıştır.” şeklinde ifade etmiştir.

Bu mucizevi meyve, yüzyıllardır tıp uygulayıcıları için vazgeçilmez oldu: Vücudun hem fiziksel hem zihinsel eylemleri ve aralarındaki mesajların iletiminde gösterdiği yüksek konsantrasyonu, birçok biyokimyacı ve tıbbi araştırmacıları heyecanlandırmaktadır. Jujubes, hayatınızı kurtarabilir; bağışıklık dengesini güçlendirerek yaşam gücünü geri yükleyen tatlı bir tedavidir.

Zeytin gibi görünümlü, elmamsı tadı var. Genel olarak bağışıklık sistemini güçlendiren değerli bir şifalı bitkidir.Hünnap’ın diğer isimleri İnnabi, Ünnap, Çiğde, Zizypphus vulgaris, Rhamnaceae’dir.
Nisan-mayıs ayları arasında, sarı renkli çiçekler açan, hoş kokulu, 4-5 m yüksekliğinde dikenli bir ağacın, kırmızı kabuklu, sert çekirdekli, iri zeytin biçiminde ve büyüklüğünde bir yemişidir. En dış çeperi derimsi ve ince, pulpasi (yumuşak kısım) sarı renkli ve tatlı lezzetlidir. Bahçelerde yetiştirildiği gibi yabani olarak da bulunur. Asil vatani Suriye’dir. Ağacının gövdeleri silindir biçiminde, esmer kabuklu, çok dallıdır. Yapraklar karşılıklı 2 sıra hâlinde, kısa saplı, diken seklinde 2 küçük yaprakçıklıdır. Çiçekler 3-6 tanesi bir arada ve oldukça küçüktür. Çanak yaprakları 5 parçalı ve yeşil renklidir. Taç yaprakları sarı renkli, kıvrık olup 5 parçalıdır.
Türkiye’de Marmara, Bati ve Güney Anadolu’da yetişir. Türkiye’de özellikle Denizli Çivril'le bağlı Gümüşsu Beldesi’nde bol miktarda bulunmaktadır. Gümüşsu, Hünnabın Ana Vatanı diyebiliriz.Hünnapın Dünyadaki İsmi ve Bilgileri

Jujube Scientific Name: Ziziphus jujuba Uses: Immune Native to: Asia The Jujube Fruit come from deep in the cool mists of China’s Shandong Province grows an ancient fruit of almost magical power. Cultivated for 4,000 years. Endowed with life-giving nutrients. Steeped in legend. This is the mystic fruit we know today as the jujube. Early physicians understood its gifts. They wrote of it thousands of years ago in the first known Chinese manual of medicine. So rich in nutrients, high...
Amaç:►The fruit contains the highest concentration of cyclic guanosine monophosphate (cGMP) and cyclic AMP (cAMP) which act as messengers for the body at the cellular level ►Contains heavy concentrations of niacin, riboflavin, thiamine, and two forms of vitamin A ►Contains 100 times more vitamin C then apples and 20 times more the citrus fruits ►Contains the minerals calcium, copper, iron, magnesium, manganese, phosphorus, potassium, sodium and zinc ►Contains and array of phenols and nine bioflavonoid, which support vascular functions and cellular health. ►Contains 18 of the 24 amino acids humans need to live ►Contains a wide variety of organic acids, the most notable being betulinic acid Betulinic Acid has been explored as an anti-cancer agent for the past decade. It causes apoptosis or programmed cell death by targeting ONLY the mitochondria (cancer cells). It has been found to leave healthy cells alone. It has also been found to retard the progression of HIV1 infection.

DEĞERLİ HÜNNAP SEVERLER! BU ÖNEMLİ MEYVENİN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ SAĞLIĞIMIZA OLAN KATKILARI HÜNNAPIN GEÇMİŞİNİ ARAŞTIRIRKEN ÇİNDE ŞÖYLE Bİ YAZI DİKKATİMİ ÇEKTİ HÜNNAPIN EN ÖNEMLİ FAYDASI HIV1 VİRÜSÜNÜN İNSAN ÖLÜMÜNÜ YAVAŞLATTIĞINI HASTALIĞI YAVAŞLATTIĞI VEDE KANSER HÜCRELERİNİ ÖLDÜRDÜĞÜNÜ OKUDUM BU NE KADAR DEĞERLİ Bİ MEYVEKİ ÇOĞU HASTALIĞA İYİ GELMEKTEDİR BELKİ BİRGÜN BU ÇARESİZ HASTALIKLARI YENEN Bİ MEYVEYİ GEÇTE OLSA TANIMIŞ OLURUZ.
  Bu web sitesi, Metin YAM'a aittir. © 2012 Tüm hakları saklıdır. 
 

Bu web sitesi bir AKS-BİM Ltd. Şti. ürünüdür. Model A6W. 2012 . www.aksbim.com.tr