Ana Sayfa


Albümler


İletişim

ÇİVRİL HAVA DURUMU
CIVRIL
LINKLER
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı
 
Hünnap, Hünnap fidanı satışı, jujuba, ünnap, hünnabi, Ziziphus zizyphus, cehrigiller, İnnabi, Çiğde, Zizypphus vulgaris, Rhamnaceae
hünnap
İş mi arıyorsunuz?
Bizimle çalışmak isterseniz
ANKETLER
Hünnap hakkında yeterince bilgi sahibi misiniz?


Oy ver

Diğer Anketleri Gör
HÜNNAP


 Doğanın içinde, yanıbaşımızda biten adeta sağlık kaynağı olan hünnapla yeni yeni tanışmaya başladık. Aslında tarihi milattan öncesine kadar dayanan bu bitkinin meyvesi, her derde şifa niteliğinde. Bakımı zor olmayan, uyumlu ve özel olarak üretilebileceği gibi doğada kendiliğinden de bulunabilen bu bitki yurt dışında jujube adıyla anılıyor. Tatlıların, yemeklerin içine konulduğunda lezzet katıyor, direk tüketiminde sağlıkla buluşturuyor.

 Bir çok kozmetik ürünün içinde yağı bulunan hünnap veya yurt dışındaki ismiyle jujubenin ülkemizde değişik adları bulunmaktadır. Ünnap, hünnap, innabi veya çiğde adıyla da anılan bu bitki bağışıklık ve sindirim sisteminin düzenlenmesinde, öksrüğün ve balgamın kesilmesinde kullanıldığı gibi kurutularak çerez niyetine de yenilebiliyor.

Ormanlık alanların yenilenmesinde ve yeni alanların özellikle erozyona karşı ağaçlandırılmasında bir çok ağaç türünün yanı sıra Hünnap da kullanılmaktadır. Ayrıca insan işgücü maliyetinin giderek arttığı günümüzde, hünnapın makineli hasada uygunluğu, onun gelecek açısından ümit verici bir meyve olmasını sağlamaktadır.

Aynı zamanda hünnap meyvelerinin kıymetli bir hayvan yemi katkı maddesi olduğu tespit edilmiştir.

 
Nisan - mayıs ayları arasında, sarı renkli çiçekler açan, hoş kokulu, 4-5 m yüksekliğinde dikenli bir ağacın, kırmizı kabuklu, sert çekirdekli, iri zeytin biçiminde ve büyüklüğünde bir yemişidir. En dış çeperi derimsi ve ince, pulpası (yumuşak kısım) sarı renkli ve tatlı, lezzetlidir. Bahçelerde yetiştirildiği gibi yabânî olarak da bulunur. Ağacının gövdeleri silindir biçiminde, esmer kabuklu, çok dallıdır. Yapraklar karşılıklı 2 sıra hâlinde, kısa saplı, diken şeklinde 2 küçük yaprakçıklıdır. Çiçekler 3-6 tanesi bir arada ve oldukça küçüktür. Çanak yaprakları 5 parçalı ve yeşil renklidir. Taç yaprakları sarı renkli, kıvrık olup 5 parçalıdır.

Hünnapın Dünyadaki İsim Ve Bilgileri

 
Jujube Scientific Name: Ziziphus jujuba Uses: Immune Native to: Asia The Jujube Fruit come from deep in the cool mists of China’s Shandong Province grows an ancient fruit of almost magical power. Cultivated for 4,000 years. Endowed with life-giving nutrients. Steeped in legend. This is the mystic fruit we know today as the jujube. Early physicians understood its gifts. They wrote of it thousands of years ago in the first known Chinese manual of medicine. So rich in nutrients The fruit contains the highest concentration of cyclic guanosine monophosphate (cGMP) and cyclic AMP (cAMP) which act as messengers for the body at the cellular level ►Contains heavy concentrations of niacin, riboflavin, thiamine, and two forms of vitamin A ►Contains 100 times more vitamin C then apples and 20 times more the citrus fruits ►Contains the minerals calcium, copper, iron, magnesium, manganese, phosphorus, potassium, sodium and zinc ►Contains and array of phenols and nine bioflavonoid, which support vascular functions and cellular health. ►Contains 18 of the 24 amino acids humans need to live ►Contains a wide variety of organic acids, the most notable being betulinic acid Betulinic Acid has been explored as an anti-cancer agent for the past decade. It causes apoptosis or programmed cell death by targeting ONLY the mitochondria (cancer cells). It has been found to leave healthy cells alone. It has also been found to retard the progression of HIV1 infection.


hünnap tezgahı götüntüsü ağaçta innap


  Bu web sitesi, Metin YAM'a aittir. © 2012 Tüm hakları saklıdır. 
 

Bu web sitesi bir AKS-BİM Ltd. Şti. ürünüdür. Model A6W. 2012 . www.aksbim.com.tr