Ana Sayfa


Albümler


İletişim

ÇİVRİL HAVA DURUMU
CIVRIL
LINKLER
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı
 
Hünnap, Hünnap fidanı satışı, jujuba, ünnap, hünnabi, Ziziphus zizyphus, cehrigiller, İnnabi, Çiğde, Zizypphus vulgaris, Rhamnaceae
hünnap
İş mi arıyorsunuz?
Bizimle çalışmak isterseniz
ANKETLER
Hünnap hakkında yeterince bilgi sahibi misiniz?


Oy ver

Diğer Anketleri Gör
Hünnap Nedir?

Hünnap yani Ziziphus zizyphus, cehrigiller familyasından bahar aylarında hoş kokulu sarı renkli çiçekler açan güzel mi güzel,dikenli bir ağaç türüdür.

Özellikleri: Sert çekirdekli, iri zeytin biçiminde ve büyüklüğündedir. İlk başlarda yeşil iken olgunlaştıkça kırmızıya ve siyah-mor renge döner. En dış çeperi derimsi ve ince, pulpası (yumuşak kısım) kopartıldığında elmadaki gibi sert ve beyaza yakındır. Ancak birkaç saat içinde sarılaşır ve yumuşar. Birkaç gün içinde kabuğu da buruşur. Pulpa, tatlı lezzetlidir. Ayıptır söylemesi bayağı can çektirir. Bahçelerde yetiştirildiği gibi doğada kendiliğinden bulunur.

hünnap

Dağılımı: Ağaç birçok iklime uyum sağlamakla birlikte, iyi meyve vermesi için sıcak yazlara ihtiyaç duymaktadır. Marmara, Batı ve Güney Anadolu’da bulunmaktadır. Karadeniz’de Çoruh Vadisi Havzası’nda ve yaygın olarak Denizli ili Çivril ilçesinde Gümüşsu Kasabası’nda bulunmaktadır ve değişik türleri görülmektedir. Hünnabın anavatanı, Güneydoğu Asya’dır. Hünnabın Roma’ya Suriye’den gelmesi nedeniyle bazı kaynaklarda anavatanının Suriye olduğu yazılıdır. Dünya üzerinde Doğu Akdeniz'den başlayarak Güney ve Doğu Asya'ya, Kore ve Japonya'ya kadar uzanan geniş bir alana yayılır. Plinius hünnaptan ziziphon diye söz etmiş ve imparator Augustus zamanında Roma’ya getirildiğini yazmıştır. Hünnabın Çin’de MÖ 2000 yıllarında hünnap tarımı yapılıyordu. Bulgaristan’da ve Yunanistan’da da tarımı yapılmıştır. Hünnap Roma’dan tüm Akdeniz ülkelerine ve Avrupa’ya yayılmıştır. Günümüzde tüm tropik ve subtropik bölgelerde yetiştirilmektedir. Hünnap tıbbi olarak 19. yüzyılın sonuna doğru kullanılmaya başlanmıştır.

Kullanımı: Meyvelerinde şeker, tanin ve müsilajlı maddeler bulunmaktadır. Güneşte kurutulan olgun meyveler çerez olarak çay ile tüketilebilir. Kahvaltılarda, yemeklerden sonra, ev gezmelerinde, misafir ağırlamalarında, ayaküstü sohbetlerde, televizyon karşısında yemek için pratik ve lezzetli bir çözüm yoludur. Geleneksel tıpta da kullanılmaktadır.


 Hünnapın yararları:
  • Göğüs ağrılarına birebir gelir.
  • İdrar söktürücü özelliği vardır vücutta biriken ödemi yok eder.
  • Boğaz ağrıları ve öksürük gibi şikayetlerde içilen hünnap çayı ve bir miktar hünnap yemek son derece faydalıdır.
  • Bağırsak problemi yaşayan insanlar hünnap çayı tükettiği taktirde, ishal ise ishalini keser, kabız ise kabızlığını yok eder.


  Bu web sitesi, Metin YAM'a aittir. © 2012 Tüm hakları saklıdır. 
 

Bu web sitesi bir AKS-BİM Ltd. Şti. ürünüdür. Model A6W. 2012 . www.aksbim.com.tr